"Cevherimiz Sensin" Projesi Kapsamında Sektör ve Bursiyerler Bir Araya Geldi

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğinin oluşturduğu TİM Maden Sektör Kurulu tarafından, 4 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte; “Cevherimiz Sensin” sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğinde okumaya hak kazanan ve üniversite sınavında ilk 80 bine giren 137 bursiyerle video konferans yoluyla bir araya geldi.

Etkinliğe katılan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat Genç; burs projesinin madencilik sektöründe son dönemlerde gerçekleştirilen en kıymetli projelerden biri olduğunu, madencilik sektöründe kendisini iyi yetiştirmiş mühendislere her zaman ihtiyaç duyulduğunu, kariyer planlamalarının sadece özel sektörle sınırlı olmaması gerektiği, MAPEG olarak son dönemde, uzman yardımcısı ve sözleşmeli yer altı uzmanı istihdam ettiklerini, ilerleyen dönemlerde de iyi yetişmiş mezunları bünyelerinde istihdam etmek istediklerini ifade etti.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sayın Ömer Açıkgöz, TİM bünyesindeki birlikler arasında bu tarz burs projelerinin artması gerektiğini belirterek, bunun toplamda katma değerli ürün üretimi ve ihracatına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

 

Etkinliğe ev sahipliği yapan TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın Dinçer, tüm ihraç ürünlerinin hammaddesi olması nedeniyle ülke ekonomisine 40 milyar dolarlık katkı sağlayan sektörün; doğrudan 150 bin, dolaylı olarak 2 milyon kişiye istihdam sağladığını belirtti. Sektörün zenginliğinin daha da katma değerli hale gelmesi için nitelikli iş gücüne ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Sayın İsmail Gülle, kurulun önemli bir işin altına elini koyduğunu, ihracata olumlu katkılar yapacağına inandıkları burs işbirliklerini önümüzdeki senelerde diğer ihracatçı birliklerinde de hayata geçirmeyi planladıklarını açıkladı.

Ege Maden İhracatçı Birliği Başkanı Sayın Mevlüt Kaya, sektörün geleceğinin bursiyerlere emanet olduğunu ve çalışmalarına olabildiğince destek vereceklerini belirtti.

Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Sayın Ali Emiroğlu, yerbilimleri ile uğraşan mesleklerin dünyanın en renkli mesleklerinin başında geldiğini, madencilik sektörünün nitelikli çalışanlara ihtiyacı olduğunu belirtti. Stajlarda da bursiyerlerin önünün açılacağını ve destek olunacağını ifade etti.

Etkinlikte 137 bursiyeri temsilen ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü öğrencisi Faruk Tekin, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü öğrencisi Kadir Aksoy, ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğrencisi Çağla Arkalı ve İstanbul Teknik Üniversitesinde Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü öğrencisi Fatma Ferda Oğul birer konuşma yaparak “Cevherimiz Sensin” projesinin eğitim hayatları için oldukça önemli olduğunu  ve öğrenim hayatları boyunca ihtiyaçları olacak tüm gereksinimleri bu burs sayesinde elde edeceklerini belirttiler. 

Etkinliğe Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcıları Sayın Vedat YANIK ve Sayın Mustafa SEVER de katıldı.