10. Türkiye Enerji Zirvesi Düzenlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ 6 Ekim 2019 tarihinde Antalya’da başlayan 10. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında bir konuşma gerçekleştirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) desteğiyle düzenlenen ve ‘Geleceği İnşa Etmek’ temasıyla gerçekleşen Zirve’de, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından verilen ruhsat alanlarında hakların sonuna kadar kullanılacağını dile getiren Sayın Dönmez, 5-6 yıldır devam eden sismik araştırmalar sonucunda sondaj noktalarının belirlendiğini söyledi.
Türkiye'nin karada yaptığı arama ve üretim çalışmalarının son hızla devam ettiğini vurgulayan Sayın Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nca (TPAO) bu yıl 140 adet açılması hedeflenen sondaj kuyusunun bir kısmının keşif, bir kısmının ise üretim amaçlı olacağını belirtti.

Petrol ve Doğal Gaz Aramalarına Devam Edilecek
Sayın Dönmez, TPAO'nun tükettiği rezerv kadar yerine yeni rezerv koyma hedefiyle hareket ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti: "Türkiye uzun bir aradan sonra ilk defa günlük 50 bin varil ortalama üretim seviyesinin üzerine çıktı. Şu anda tam olarak lokasyonunu paylaşamıyorum ama zaman zaman yeni keşiflerin bilgisi geliyor. Güneydoğu'da bir petrol keşfimiz var. Yakın bir süre içinde açıklayacağız. Trakya'da da gaz keşfimiz var. Bunların testleri henüz tamamlanmadığı için lokasyonlarını açıklamıyoruz fakat bunlar sevindirici gelişmeler. Yılbaşında yaklaşık 3 milyar metreküp bir keşfimiz olmuştu. Bir diğer sevindirici gelişme de hidrolik çatlatma yöntemiyle petrol ve gaz üretimine başlamamız. TPAO'nun düşey hidrolik çatlatmayla ilgili ilk sahası Diyarbakır'da üretime geçmişti. Şimdi, önümüzdeki haftalarda bitecek. Yatayda da çatlatma yapmak suretiyle bu teknolojiyi kullanacağız. Trakya'da hem bir özel sektör kuruluşunun, hem de TPAO'nun bir doğal gaz keşfi de var. Bu yöntem, klasik yöntemlerle üretilemeyen sahalardaki üretimin yapılmasını sağlıyor. Dolayısıyla üretimde bir artış bekliyoruz."
Yerli kaynakları kullanarak enerjideki ithalat miktarını azaltma hedeflerinin sürdüğünü belirten Sayın Dönmez, yerli kömürün büyük önem taşıdığını ve yerli kömür rezervlerini sonuna kadar kullanacaklarını belirtti. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şeref KALAYCI,  “Arama ve Üretim Sektöründe Yabancı Yatırım Stratejileri” oturumunun açılışında konuştu. Sayın Kalaycı konuşmasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ’in her fırsatta vurguladığı “varsa bulacağız” sloganını tekrarlayarak Türkiye’nin arama faaliyetlerini sonuna kadar sürdüreceğini belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Abdullah TANCAN, "Elektrik 2.0 Yeni Bir Pazar İnşası" oturumunun açılışında konuştu. Sayın Tancan konuşmasında, “Hedefimiz 2020 yılının sonlarına doğru vadeli elektrik piyasasını katılımcılarımızın hizmetine açmaktır." ifadesini kullandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Alparslan BAYRAKTAR, "Doğu Akdeniz Gazı'nın Ticarileşmesi" oturumunun açılışında konuştu. Sayın Bayraktar konuşmasında, “Yavuz sondaj gemisi Güzelyurt-1 kuyusunda bugün faaliyete başlayacak. İnşallah önümüzdeki 3 ay içerisinde eğer bir aksilik olmazsa, bu çalışmalarımızdan bir netice almayı bekliyoruz." dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: