Cebeci Taş Ocakları Rehabilitasyon Projesi Tanıtıldı

İstanbul Sultangazi ilçesi dahilinde yer alan Cebeci Taş Ocaklarının Rehabilitasyonu Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Dr. Berat Albayrak’ın katılımlarıyla 13 Haziran’da Sultangazi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törenle tanıtıldı.

Gerçekleştirilen tanıtım törenine Bakan Albayrak ile birlikte İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Maden İşleri Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı V. Mithat Cansız ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sayın Berat Albayrak törende yaptığı konuşmasında; katma değer üretecek, çevreye duyarlı ve maden gelirlerini artıracak stratejik bir sürecin başlatıldığını, yıllar yılı şehir dışında kalan ancak İstanbul’un büyümesiyle yaşam alanlarıyla sırt sırta bir hal alan Cebeci bölgesindeki taş ocakları ile ilgili olarak iki yıldır çok titiz bir çalışmanın yürütüldüğünü ve bu çalışmanın sonucunda başlatılan rehabilitasyon süreci ile daha temiz ve daha yeşil bir çevre imkanı sunulacağını, Maden Bölgesi Yönetmeliği kapsamında da bölgedeki mevcut ruhsatların birleştirildiğini, birleştirme sonucunda tesis sayısının 41’den 11’e, işletme sayısının da 2’ye düşürüldüğünü ifade etmiştir.

Cebeci Taş Ocaklarının Rehabilitasyonu Projesi hususunda konuşmasını sürdüren Albayrak, tüm tesislerin standart bir çerçeveye oturtulduğunu, kırma, eleme, yıkama tesislerinin ocak içerisine yerleştirilerek, konveyör bantlı üretim modelinin uygulanacağını, bunun, artık toz toprak, patlatma, iş sağlığı ve güvenliği açısından bütün risklerin elimine edilmesi demek olduğunu belirtmişlerdir.