UMREK'in tanıtımını ve CRIRSCO'ya üyelik lansmanı yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Dr. Berat Albayrak'ın katılımlarıyla Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu UMREK'in tanıtımı ve Uluslararası Maden Rezervleri Raporlama Standartları Komisyonu CRIRSCO'ya üyelik lansman programı gerçekleştirildi.

"Avrasya'nın ilk, Dünya'nın 13. Ülkesiyiz"

Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center’ da gerçekleştirilen programda konuşan Albayrak, UMREK' in CRIRSCO' nun Avrasya'daki ilk, dünyadaki 13'üncü üyesi olduğunu belirtti. Berat ALBAYRAK tanıtım programında yaptığı konuşmasında; "Ülkemizin CRIRSCO üyeliğiyle beraber, maden sahalarımızda yapılan arama ve işletme faaliyetlerine ait sondaj, analiz, test ve her türlü çalışma verisinin artık uluslararası standartlarda ve tüm dünyada geçerli olan UMREK kodu ile raporlanacağını vurguladı. UMREK kodunun finans kuruluşları, sektörün tüm paydaşları ve kamu için ortak ve tek piyasa raporlama standardı olacağının altını çizerek "hazırlanan UMREK kodu ve CRIRSCO ya üyelik ile uluslararası güvenin sağlanması ve korunmasının da teminat altına alınacağını" söyledi.

"Para ve Zaman kaybına son"

Albayrak, konuşmasında "daha önce Türkiye’de hazırlanan maden kaynak ve rezerv raporlarının, uluslararası geçerliliği olmadığı için finans kuruluşları tarafından kabul edilmiyordu. Madencilerimiz finansman bulabilmek adına, yurt dışından raporlama kuruluşlarına yüksek ölçüde kaynak ayırıyordu. Bu da zaman kaybına ve yurt dışına kaynak akışına neden oluyordu. Bundan böyle, madencilik firmalarımız yurt dışındaki yetkin kişilere büyük paralar ödemek ve diğer kodları kullanmak zorunda kalmayacak. Bu raporları artık UMREK tarafından sertifikalandırılan, bağımsız, yetkin kişiler hazırlayacak ve Finansman sağlayacak kurumlar da kredilerinde bu raporları dikkate alacak" cümlelerine yer verdi.  

Albayrak, "her alanda yerlileşmeye sağladıklarını, özellikle teknolojinin ve insan kaynağının yerlileşmesine verdikleri önemi vurgulayarak, UMREK kodunun oluşturulması ve CRIRSCO’ ya üyelikle beraber önemli ölçüde ve eğitimli iş gücü istihdamı sağlayacaklarını belirtti. Bunun için UMREK ile ortak çalışacak olan “Yerbilimleri Maden ve Metalürji Profesyonelleri Birliği'nin (YERMAM) de kuruluşunu tamamladık. YERMAM tarafından önerilecek Yetkin kişilerin, UMREK tarafından sertifikalandırılacağını anlatan ALBAYRAK, çok sayıda ve farklı mühendislik disiplinine de büyük bir iş alanı sağlayacağız." diye konuştu.

"Yatırımcının riskleri azalacak"

Albayrak, UMREK ile yatırımcının risklerini azalttıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Yatırımcı maden kaynak ve rezerv raporlarında, uluslararası standartlarda içerisinde ihtiyacı olan tüm bilgilerin yer aldığı, daha açık, daha şeffaf ve daha güvenilir veriye erişim imkanı yakalayacaktır." Üzerinde önemle çalıştıkları UMREK'in Mayıs ayında CRIRSCO üyeliğine kabul edildiğini, belirten Albayrak, "madencilik sektörünün önümüzdeki dönemin parlayan yıldızı" olacağının altını çizdi.

"Katma değeri yüksek Uç Ürün üretim şartlı ihaleler yapacağız"

Kamu olarak üzerlerine düşen tüm görevlerini yerine getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Albayrak, madencilik sektörünün de güven ve cesaret ile elini taşın altına koymasının önemini vurguladı. Sektörün daima yanında olduklarını, sorunları hızla çözebilmek için sağlam temelli mekanizmalar oluşturduklarını ve artık hazırlık döneminin bittiğini vurgulayan Berat Albayrak, Şimdi madenlerde 'Türkiye vakti' diyoruz. Türkiye'de yatırım yapan hiçbir yatırımcı kaybetmedi, istiyoruz ki madencilik alanında da yatırımcılar girsin ve kazansın." dedi.

Bakan Albayrak, madenlerin artık Türkiye'de katma değeri yüksek ara ve uç ürünlere dönüştürüleceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Artık maden sahalarımızı yüksek katma değeri olan ara ve uç ürün üretimine yönelik tesis kurulum şartıyla ihaleye çıkaracağız. Katma değeri yüksek ara ve uç ürün üretimini, yerli üretimi, Ar-Ge ve inovasyonu destekleyecek bir sistemle, madencilik sektöründe arzuladığımız teknolojik dönüşümü de hayata geçirmiş olacağız. Bu sayede cari işlemler açığının azaltılmasına da önemli bir katkı sunacağız. Her alanda dünya ile rekabet edecek güçte sektör oyuncularını ortaya çıkarmak, uluslararası alanda arz güvenliği, denetim ve iş güvenliği kıstaslarını ortaya koyarak örnek bir sektör oluşturmak istiyoruz. Bir kez daha şu hususun altını çizmek istiyorum, iş ve işçi güvenliğinde kesinlikle ve kesinlikle sıfır tolerans uygulayacağız. Bütün gayretimiz, bir taraftan yatırımcının yatırımının karşılığını alabildiği, diğer taraftan da her anlamda itibar sahibi bir sektörü el birliği ile sağlamaktır."