Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez Altın Üretimine ilişkin Açıklamalarda Bulundu

Sayın Bakan Fatih Dönmez, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür V. Sayın Mehmet BIÇKICI ve Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Sayın Dönmez toplantıda yaptığı konuşmada, yer altı kaynaklarının gün yüzüne çıkarılarak milletin hizmetine sunulması için her türlü teknolojik hamle ve insan kaynağı yatırımının yapıldığını ifade etti.

Bu çalışmalar sayesinde, Türkiye'nin altın üretiminin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 27,1 tona ulaştığını ve cari açığın yaklaşık 200 milyon dolar azalmasına katkı sağladığını dile getiren Sayın Dönmez, şunları kaydetti: “2019'da üretim hedefimiz 30 ton, 2020’de ise 35 ton seviyelerine ulaşmaktır. Üretim zincirinin her aşamasındaki çalışmalar Milli Enerji ve Maden Politikamızdaki hedeflerimize ulaşmak için çok önemli."

Sayın Dönmez, dünyanın en zor mesleğini icra eden maden işçilerinin, üretim zincirinin, madeni gün ışığıyla buluşturmak için yatırım yapan iş insanları kadar vazgeçilmez bir halkası olduğunu ifade etti.

Yapılan toplantıda, altın madenciliğinin yanı sıra diğer madenlerin üretiminin artırılması ve ihracat konuları ele alındı.