Bakan Dönmez TOBB Başkanı ve Üyeleriyle Görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ 7 Ekim 2020 tarihinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rıfat HİSARCIKLIOĞLU, TOBB Madencilik Meclisi Başkanı Sayın İbrahim Halil Kırşan ve üyelerle video konferans aracılığıyla görüştü.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ’in de katıldığı görüşmede Sayın Dönmez, salgın sürecinde küresel ekonomi piyasalarında birçok olumsuzluk yaşanması nedeniyle özellikle mart ve mayıs aylarında hedeflerinden bir miktar uzaklaştıklarını ifade etti. Sayın Dönmez, tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin bu süreci en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunun altını çizerek, "Salgına rağmen yatırımlarımızı askıya almadık. Üretim dişlilerimiz yavaşlasa da durmadı. Ağır ağır da olsa yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. İnşallah Türk ekonomisi son dönemde atılan adımlarla bu süreci en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacak." dedi.

Sayın Dönmez, salgın sürecinde enerji sektöründe bazı genel önemler alındığını belirterek "Bu genel önlemlerin dışında depremden etkilenen Malatya ve Elazığ'daki rödovansçılar ve ruhsat sahiplerinin de vermeleri gereken rapor, proje gibi beyanlarını eylül sonuna, devlet hakkı ve ruhsat bedeli ödemelerini de 28 Aralık'a kadar uzattık. Ayrıca dün imzaladığımız bir kararla temdit süresine 6 ay kala temdit evraklarının Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne sunulmasıyla ilgili şartı yıl sonuna kadar erteledik. Böylece gelişen şartlar doğrultusunda daha sürdürülebilir madencilik için elimizi taşın altına çekinmeden koyduk." diye konuştu.

2020 yılı başı itibariyle e-Maden uygulamasının devreye alındığını hatırlatan Sayın Dönmez, bugün itibarıyla 22 bin 200 maden ruhsatının iş ve işlemlerinin, 19 ana modül ve 133 alt süreçle birlikte e-Devlet üzerinden yapılabildiğini kaydetti.

Sistem üzerinden 18 bin ruhsat sahibine, 3 bin 100 yetkilendirilmiş tüzel kişiye ve 6 bin 700 daimi nezaretçiye elektronik ortamda hizmet sağlandığını belirten Sayın Dönmez, e-Maden üzerinden bugüne kadar 4 milyon e-sevk fişi, 3 bin 500 maden ruhsatı ve 1800 işletme izni düzenlendiğini söyledi. Sayın Dönmez,  sistem üzerinden 2 bin 500 ruhsat müracaatında bulunulduğunu ve e-Maden destek masasına iletilen 6 bin talebin yerine getirildiğinin altını çizdi.

Sektörde iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine değinen Sayın Dönmez, sektöre yapılan yatırımın, ekonomiye sağlanan katkının, doğayı korumak için verilen mücadelenin kamuoyu nezdinde de bir karşılığının olması gerektiğini ancak kamuoyunda madencilik faaliyetlerinin kara propagandaya maruz kaldığını, bu propagandaların tek panzehirinin proaktif bir iletişim stratejisi izlemek olduğunu belirtti. 

Madencilik ve çevrenin birbirinin karşıtı kavramlar olmadığını ve çevreci bir madencilik prensibiyle madenlerden de doğadan da vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Sayın Dönmez, yapılan çevreci yatırımların doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini vurgulayarak, "Doğa da bizim, madenler de. Hangi alanda madencilik yapılacağı, madencilik faaliyeti için hangi kurumlardan hangi izinlerin alınacağı kanunlarla belli. Ayrıca, bir maden sahası terk edildiğinde, maden sahibi, projesine göre o sahayı rehabilite etmek ve ağaçlandırmakla yükümlü." dedi.

Sayın Dönmez, Meclise gönderilen elektrik, doğal gaz ve madencilik sektörüyle alakalı bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde yer alacak birkaç hususa şöyle açıklama getirdi:

“Süresi içinde temdit talebinde bulunanlar için uzatım talebi sonuçlandırılıncaya kadar 12 ayı geçmemek üzere geçici olarak izin ver bakan onayıyla mümkün olabilir. Ruhsat bedellerinin geç ödenmesiyle ilgili hususlar da torba kanunda yer alıyor. Ocak ayı kadar kadar yatırılmayan ruhsat bedelleri sonra iki katı olarak tahsil ediliyor. Artık ruhsat bedellerinin ödenmesinde yaşanacak gecikmelerde sadece amme alacağındaki gecikme zammı uygulanacak. "

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: