Bakan Dönmez Madenciler İle Buluştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında 81 ilden gelen madenciler ile Ankara’da buluştu.

Sayın DÖNMEZ; dünyanın en zor, bir o kadar da anlamlı mesleğini icra eden tüm madencilerin, Dünya Madencileri Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında; “Madencilerimizin hayatı her şeyin ötesindedir. Güvenli madencilik ilkesi gereği madenlerimizi renk gruplarına göre az riskli, riskli ve çok riskli olmak üzere 3 sınıfa ayırdık. Az riskli gruptaki madenlerimizi yılda en az 1, riskli grupta yer alan madenlerimizi yılda en az 2 ve çok riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda en az 4 kez denetliyoruz. Madenlerimizde 2019 yılında bugüne kadar toplam 7 bin 960 denetim gerçekleştirdik. Güvenli madencilik konusunda özellikle son dönemde aldığımız tedbirler ile maden kazalarında son 2 yılda yüzde 58'lik bir düşüş sağladık. Hedefimiz bu rakamı sıfırlamak." ifadesini kullandı.
Maden işçilerinin haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için gerekli adımların atıldığını dile getiren Sayın DÖNMEZ, “Yasa ile linyit ve taş kömürü çıkarılan iş yerlerinde yer altında çalışan işçilerimize ödenecek ücreti, asgari ücretin en az 2 katı olarak belirledik. Zorunlu ferdi kaza sigortası yapılması mecburiyetini getirdik. İşçilerin çalışma saatlerini günde en fazla 7,5, haftada en fazla 37,5 saat olarak belirledik." dedi. Bakan DÖNMEZ, maden kazası neticesinde şehit düşen madencilerin eş ve çocuklarının kamuda istihdamı için gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleştirildiğini de vurguladı.
Çevreci bir madenciliğin temel kıstasları olduğunu belirten Sayın DÖNMEZ, “Son yıllarda madencilik ve çevre konuları birbirine zıtmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Her zaman vurguladığımız bir husus var; doğa da bizim, madenler de bizim. Bu konuyla ilgili yasada nerede madencilik faaliyetinin yapılacağı ve yapılmayacağı belli." değerlendirmesinde bulundu.
Madencilerin görüş ve taleplerinin de dile getirildiği buluşmaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Şeref KALAYCI, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcıları Sayın Vedat YANIK, Sayın Mustafa SEVER ve Sayın Murat Halit DURCEYLAN da katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: