Bakan Sayın Fatih Dönmez Madenciler ile Görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan Mahallesi’nde gerçekleştirilen toplantıda madenciler ile buluştu.

“Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında daha çok yerli ve yenilenebilir enerjinin kullanılması için çalışmaların devam ettiğini belirten Sayın Dönmez, bunun için başta kömür olmak üzere yerli madenleri azami ölçüde değerlendirmek istediklerini aktardı.

Çayırhan gibi uzun yıllardır madencilik yapılan bölgelere madencilik yatırımı anlamında yoğun ilgi olduğunu ifade eden Sayın Dönmez, “Buralardaki arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden maden işletme sayısı, üretim ve istihdamın artırılması yönünde ciddi talepler alıyoruz. Bu bizi oldukça memnun ve motive ediyor. Biliyorsunuz Zonguldak’ta Cumhurbaşkanımız bir söz vermişti. 1.500  işçiyi yeniden istihdam edeceğiz demişti. İlk 1.000 kişi için kura çekildi. En kısa sürede inşallah kalan 500 işçiyi de alacağız.” dedi.

Madenciliğin geliştiği bölgelerde üretim ve istihdamın arttığına dikkat çeken Sayın Dönmez, “Türkiye’de üretilen elektriğin ancak yarısını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ediyoruz. Yerin altında 19 milyar ton kömürümüz var. Geçen yıl başarılarla dolu bir yıl oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak 100 milyon ton sınırını aştık. Rekor 101,5 milyon ton.” değerlendirmesinde bulundu. <

Son yıllarda yapılan hamlelerle hem elektrik hem de doğalgazda arz güvenliği sorununun gündemden kalktığını belirten Sayın Dönmez: “Eskiden zaman zaman elektrikte ve gazda soğuk kış günlerinde kesinti ve kısıntı oluyordu. Bu yıl günlük doğalgaz tüketim rekoru 245 milyon metreküple kırıldı ancak hiçbir kesinti ya da kısıntı yapılmadı. Türkiye’de madencilik sektöründe yer altında ve yer üstünde yaklaşık 130 bin çalışan var ama madencilikte hala istediğimiz seviyede değiliz. Amacımız kömür üretimini ve istihdamı artırmak.” dedi.

Son olarak ülkemizin bor hedeflerine değinen Sayın Bakan Dönmez, geçtiğimiz yıl 2 milyon 420 bin ton bor satışı ile 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtirken hedeflerinin ülkemizde üretilen boru ham madde ya da ara ürün olarak değil, yüksek katma değerli ürün olarak satmak olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: