BORON’2019 Gerçekleştirildi

Uluslararası Bor Sempozyumu (BORON 2019); Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN), Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile 17-19 Nisan 2019 tarihlerinde Nevşehir’de gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, Türkiye'nin dünya bor rezervinin yüzde 73'üne sahip olduğu, bordan katma değeri yüksek ürünler üretilmesi için yeni bir yapılanma sürecini başlattıklarını ve "Bor Araştırma Merkezi" kurulması için çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Bor ile ilgili kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması ve bu alandaki profesyonelliğin uluslararası standartlara çıkarılması için BOREN aracılığıyla 15 öğrenciye burs verdiklerini dile getirerek, "Bu sayı önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Bu sene ilk defa 10 öğrencimizi her biri borla ilgili farklı alanda master yapmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine göndereceğiz." diye konuştu. Borda ürün geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarının hızla devam etiğini belirten Sayın Dönmez, "Yüksek teknoloji açısından hayati önem taşıyan elektrikli araçlar için menzil artırmaya ve uçuş süresini artırmaya yönelik bor temelli yerli yakıt pili sistemlerini de üretme noktasında belli bir noktaya geldik." ifadesini kullandı.

Sempozyumda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ, Bakanlık olarak madencilik sektörünün yapısal dönüşümü ve ivmelenmesi ile ilgili ilgili yapılan düzenlemeler ile başta bor cevheri olmak üzere katma değerli ürünler ortaya çıkarma konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü V. Sayın Mehmet BIÇKICI ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa SEVER’in de katıldığı BORON 2019’da yerli ve yabancı birçok akademisyen ve uzman tarafından bilimsel sunum gerçekleştirildi. BORON 2019, 19 Nisan 2019 tarihinde sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: