Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı Düzenlendi

Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, 23-26 Ekim 2019 tarihlerinde TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Fuarın açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şeref KALAYCI, ülkemizin mermer ve doğal taş rezervinin dünya rezervlerinin yaklaşık yüzde 40'ına karşılık geldiğini belirterek, “Sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da rezervlerimiz üst düzeyde. Sahip olduğumuz renkler ve desen çeşitliliği gerçekten çok fazla ve dikkat çekici. 650'nin üzerinde renk ve deseni bugün burada hep beraber göreceğiz. Sahip olduğumuz bu Allah vergisi varlıklar, karşılıklı iş birliğiyle etkin şekilde değerlendirilmelidir. Bu süreçler devam ederken bizler sizlerle sürekli diyalog halinde olmak ve sizlerin işlerinizi kolaylaştırmak istiyoruz.'' dedi.
Mermer sektörünün, madencilik içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Sayın Kalaycı, “Sektörde sadece ocaklarda çalışan personel sayısı 20 bin civarında. Bu sayı mermer işleme tesislerimizdeki personelimizle, idari ve teknik kadrolarla göğsümüzü kabartacak rakamlara ulaşıyor'' diye konuştu. Sayın Kalaycı, madenciliğin gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payını kısa vadede yüzde 1,5-2, orta ve uzun vadede ise yüzde 5 seviyesine çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı. Sektörde şeffaflığı artırmak için çalıştıklarının altını çizen Sayın Kalaycı, ‘'E-maden uygulaması yılsonunda devreye giriyor. Bundan sonra madencilerimiz işlemlerini Ankara'ya gelmeden e-maden sistemi üzerinden yapabilecek'' şeklinde konuştu.
Sektörün gerçekleştirdiği ihracatla ülkenin kalkınmasına katkı sağladığını belirterek konuşmasını sürdüren Sayın Kalaycı, “Toplam maden ithalatına 2018 rakamlarıyla 28-29 milyar dolar harcandı. Diğer taraftan, toplam maden ihracat tutarımız 8-9 milyar dolar civarında. Görüldüğü üzere, maden dış ticaret açığımız 20 milyar dolar civarında. Fakat bir sektörümüz bu açığı kapatmak için ciddi şekilde katkı sunuyor. Mermer sektöründe geçen yıl 2 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirdik. Bunun yarısı ham, blok mermer ve doğal taş, kalanı ise işlenmiş mermer ve doğal taş ihracatından oluşuyor'' dedi.
MAPEG’deki işleyişin çok hızlandığını, taleplerin %75’inden fazlasının karşılandığını ve bu oranın çok büyük bir oran olduğunu belirten Sayın Kalaycı karşılıklı istişare ortamını her zaman desteklediklerini belirtti.
205 firmanın katılım sağladığı ve 1.600 tırla taşınan 20 milyon $ değerindeki 2.200 blok mermerin sergilendiği fuara başta Hindistan ve Çin olmak üzere 42 ülkeden alıcılar yoğun ilgi gösterdi.  Dünyanın ilk ve tek blok mermer fuarı olma özelliği gösteren fuara, Genel Müdürlüğümüzü temsilen Genel Müdür Yardımcısı V. Sayın Murat Halit DURCEYLAN, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri V. Sayın Emine SERGEN KAZBEK ve Doğal Taş Dairesi Başkanı Sayın Abdulkerim AYDINDAĞ katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: