Bursa 4. Uluslararası Blok Mermer Fuarı Düzenlendi

24 – 27 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. ile Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği'nin (MADSİAD) iş birliğiyle düzenlenen Bursa 4. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nın kapanış töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez bir konuşma gerçekleştirdi.

Bakan Dönmez, fuarın mermer sektörünün ihracat kapasitesi ve rekabet gücünün daha da artmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekerek; “2017 yılında toplam 4,3 milyar dolarlık maden ihracatı yapıldı, bunun 2 milyar doları blok mermere ait. Dünya pazarında yüzde 30 civarında bir payımız söz konusu. Dünyanın dört bir tarafında, AB'den ABD'ye, Uzakdoğu'dan Afrika'ya, Ortadoğu'ya kadar Türk mermerlerini görebilirsiniz.” diye konuştu.

İhracat rakamlarının daha da artmasını hedeflediklerini, bu nedenle Bakanlık olarak sektöre her zaman destek olduklarının altını çizen Sayın Dönmez, “İhracat rakamını önümüzdeki yıllarda 7 milyar dolara çıkartmalıyız. Böylelikle 23 milyar dolarlık doğal taş pazarındaki payımızı 3 kat artmış olacağız. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde ilk defa bir ihale ilanına çıktık, uç ürün üretmek şartıyla bazı maden sahalarımızı ihaleye hazırlıyoruz. Mermer sektörü hazırsa, işlenmiş mermer ihraç etmek kaydıyla yeni maden sahaları için böyle ihalelere çıkabiliriz. Şüphesiz işlenmiş ürünü satınca 5 ila 10 kat daha fazla katma değer ülkemize kazandırmış oluyoruz, pazarın durumuna göre." dedi.

“Doğal Taşlar ve Mermer Konusunda Türkiye Çok Şanslı”

Sektörün önünü açmak için öteden beri madencilik sektöründe ciddi yasal ve ikincil düzenlemeleri içeren mevzuat hazırlıkları yapıldığına değinen Bakan Dönmez; “Çalışan, çevreye dikkat eden, güvenli madencilik konusunda hassas olan her yatırımcının yanındayız ama çalışmayan, ‘Ben ruhsatı alayım da ileride fırsat bulursam üretirim veya satarım’ diyenler de kusura bakmasınlar. Çekilsin, o mermeri veya madeni ekonomiye kazandıracak başka bir madenciye fırsat tanısın. Onun için mevzuatımızda işletme planına göre asgari üretim miktarının altına düşmesi halinde o ruhsatları iptal edeceğiz.” dedi. 

Fuarda sergilenen blok mermer stantlarını da gezen Bakan Dönmez, doğal taşlar ve mermer konusunda Türkiye'nin çok şanslı olduğunu, Türkiye'nin dört bir yanında farklı desen ve kalitelerde mermer bulunduğunu belirterek, “Bine yakın katılımcı fuarımızı ziyaret etmiş, bu oldukça memnuniyet verici. Fuar, mermer sektörümüzün ihracat kapasitesinin ve rekabet gücünün daha da artmasına sebep oluyor.” diye konuştu.