Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ Göreve Başladı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirilen Fatih DÖNMEZ, 10 Temmuz 2018’de görevi Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Berat ALBAYRAK'tan devraldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ataması gerçekleştirilen Bakanların TBMM Genel Kurulu’nda yemin etmesinin ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda gerçekleştirilen devir teslim töreninde konuşan 66. Hükümet’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, öncelikle Başkan Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a kendisini bu göreve layık gördüğü için teşekkür etti.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Dr. Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde Bakanlık Müsteşarlığı görevini yürüten Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın daha önce sadece enerji sektörüyle birlikte anıldığını, yeni anlayışla birlikte Bakanlığın enerji sanayisi ve teknolojisi alanında da kendini göstermeye başladığını ifade etti.

“Yenilenmiş Kurumlarla Yola Devam Edeceğiz”
Dönmez konuşmasında; yeni Hükümet Sistemi’nde, daha az sayıda kurum, daha az sayıda yönetici ile daha hızlı ve performansı daha yüksek bir Devlet’ten bahsedildiğini, bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde bazı birimlerin birleştirildiğini, ilk kararnamelerin de yayımlandığını ve artık bu yenilenmiş kurumlarla yollarına devam edeceklerini ifade etti. Sayın Dr. Berat Albayrak’tan çok şey öğrendiklerini belirten Dönmez konuşmasının devamında; “Temposuna, çalışma azmine ve açıkçası hızına yetişmekte zorlandık ama bu arada form tutmuş olduk. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına tarihinin en güçlü ve en dinamik dönemini yaşattığı için ben huzurlarınızda çalışma arkadaşlarım adına Sayın Dr. Berat Albayrak'a canı gönülden teşekkür ediyorum. Biz ondan razıyız, inşallah o da bizden razıdır." dedi.

2023 Yol Haritası Hazır
Devir teslim töreninde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Berat Albayrak, birçok projeyle ilgili 2023 hedeflerinin tek tek hazır olduğunu, Enerji ve Maden Politikaları doğrultusunda belirlenen uzun, orta ve kısa vadeli çalışmaların kesintisiz sürdürüleceğini ve bayrağı Bakan Dönmez'in çok daha ileriye taşıyacağına inandığını belirtti.