ETKB Bakan Yardımcıları Ataması Yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcılıklarına yapılan atamalar Resmi Gazete’nin 23.07.2018 tarih ve 30487 sayılı mükerrer sayısında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlandı. Kararnameye göre, Sayın Mithat CANSIZ, Sayın Abdullah TANCAN ve Sayın Alparslan BAYRAKTAR, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcıları olarak görevlendirildi.

Aralık 2016’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) “Bakanlık Müşavirliği” görevine atanan Mithat CANSIZ, Ocak 2017’den bu yana Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) bünyesinde “Genel Müdür” unvanıyla görev almakta idi. MİGEM Genel Müdürlüğü görevini sürdürürken aynı zamanda Mart 2018’de ETKB “Müsteşar Yardımcılığı V.” görevine getirilen Cansız, eş zamanlı olarak, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü “Yönetim Kurulu Üyeliği” görevleri ile birlikte, kurucu Başkan sıfatı ile Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak Raporlama Komisyonu (UMREK) Başkanlığını da sürdürmektedir. 

Abdullah TANCAN, 2004 yılından itibaren Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nde Genel Müdür Yardımcısı, TEDAŞ’ta Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Elektrik Dağıtım Şebekeleri Rehabilitasyon Projesi Uygulama Birim Başkanı görevlerinde bulunduktan sonra, 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Kurul Üyesi olarak atandı ve 2016 Ocak ayına kadar bu görevine devam etti. 2016 yılı Ocak ayından itibaren ETKB Müsteşar Yardımcısı görevini sürdürmüştür.

ETKB Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Alparslan BAYRAKTAR, bu göreve gelmeden önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü yaptı. Bayraktar, 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda (EPDK) Kurul Üyeliği yaptı. EPDK Kurul Üyeliği süresince, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) başkanlığı görevini de yapan Bayraktar, halen ERRA danışma kurulu başkanlığını sürdürmektedir. Mayıs 2017 itibariyle, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanlığını yürütmektedir.