"Hayatımız Maden 2" Çalıştayı Düzenledi

19 – 20 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından Ticaret Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işbirliğinde “Hayatımız Maden 2” Çalıştayı Antalya’da düzenledi. Panel ve oturumlarla sektörün sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Türk maden sektörünün tüm paydaşlarının bir araya geldiği çalıştayın açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız, çalıştayın Türkiye madencilik sektörüne önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında, dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisi arasında yer alabilmesi için madencilik sektörüne büyük görevler düştüğünü vurgulayan Sayın Mithat Cansız, bu görevlerin yerine getirilebilmesi için insan ve çevre odaklı olarak üretim, teknoloji ve inovasyon temelinde yükselen ve sürekliliği öngören adımlar attıklarını ve e-Maden projesi ile birlikte sektörü Endüstri 4.0’a geçireceklerini kaydetti. Türkiye’nin maden haritasıyla ilgili havadan yapılan çalışmaların yüzde 90’ının bittiğini dile getiren Sayın Cansız, “Uluslararası Maden Arama şirketinin kuruluşunu tamamladık. Sudan’daki 2 muhtemel altın sahası için imtiyaz sözleşmesini imzaladık. Özbekistan’da da şirket kurduk” dedi.


“Kaza Sonucu Oluşan Can Kaybı Sayısı Önceki Yıla Kıyasla Yüzde 59 Oranında Azaldı”
Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'daki madencilik payını yüzde 1'lerden, orta vadede yüzde 3 seviyesinin üzerine taşıma ve uluslararası niteliklere haiz bir madencilik sektörünü ülkeye kazandırmak için Bakanlık olarak çalışmalara devam ettiklerini belirtti. Geçen yıl MAPEG tarafından 8 bin 88 maden sahasında 11 bin 95 maden ocağının denetlendiğini ve 2017 yılına göre denetimde yüzde 24'lük artış yakalandığını kaydeden Sayın Cansız, kaza sonucu oluşan can kaybı sayısını önceki yıla kıyasla yüzde 59 oranında azalttıklarını vurguladı. Madencilik Eğitim Merkezi’ni kurduklarına da değinen Sayın Mithat Cansız; "Maden varlıklarımızın ortaya çıkarılabilmesi adına maden arama, araştırma ve sondaj çalışmalarına hız verdik. MTA Genel Müdürlüğümüz bünyesinde maden arama-araştırma faaliyetlerine altlık oluşturacak jeokimya haritalarını hazırladık ve havadan jeofizik çalışmalarını başlattık" dedi.
Türkiye'nin bor üretiminde dünyadaki pazar payını yüzde 57'den 59'a çıkardığını kaydeden Sayın Cansız, “2.4 milyon ton bor işledik ve bir milyar dolar ciro ile tarihi rekor kırdık. Ancak ihracat verilerinde görünmüyor. Onunla ilgili de çalışma yapacağız. Maden sektörü için bir veri merkezi kuruyoruz. Madencilerin kullanımına açacağız" dedi.


“MAPEG Sektöre Yön Veren Bir Kimlikle Hareket Edecek”
MAPEG Genel Müdür V. Sayın Mehmet Bıçkıcı da toplantının açılışında bir konuşma gerçekleştirdi. Sayın Bıçkıcı, çatı kuruluş konsepti ile yeniden yapılanan MAPEG’in sektöre yön veren bir kimlikle hareket edeceğini ve yeni projeler geliştiren, sektörün önünü açan yapısıyla tüm paydaşlarla daima iç içe bir çalışma ortamı oluşturulacağını ifade etti. Genel Müdür Sayın Bıçkıcı sözlerinin devamında; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından geniş bir vizyon ile ortaya çıkan ve üzerinde hassasiyetle durulan “Milli Enerji ve Maden Politikası” çerçevesinde, ekonomimizin en önemli sektörlerinden biri olan madencilik sektörünün, dünya standartlarında bir yapıya kavuşturularak güçlendirilmesi ve “Gayri Safi Milli Hasıla”  içerisindeki sektör payının yükseltilmesi hedefleri doğrultusunda, önceki dönemlerde atılan büyük adımların devamı ve belirlenecek yeni hedeflerin hayata geçirilmesi adına, gayretle çalıştıklarını vurguladı.


“Orman Gelirlerinin Yüzde 58’i Madenlerden Geliyor”
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Sayın Aydın Dinçer gerçekleştirdiği konuşmasında tüm sektörlere hammadde sağlayan madenciliğin ana sektör olduğunu ve bu sebeple çatı bir maden yasasına ihtiyaç duyulduğunu anlatarak, her farklı maden türü için yönetmelik oluşturulması gerektiğini söyledi. Orman arazilerinin binde iki buçuğunu madenlerin işgal etmesine karşın orman gelirlerinin yüzde 58’inin madenlerden geldiğine dikkat çeken Sayın Dinçer, sektörün orman varlığına katkı yaptığına işaret etti. UMREK ile finans şirketlerinin madencilik sektörü için kredibilitesinin artacağını ifade eden Sayın Dinçer, maden ruhsatlarının teminat olarak gösterilebilmesi gerektiğini aktardı. Maden ruhsatlarının iptal edilmesi hususunda düzenlemelere gidilmesi gerektiğini ifade eden Sayın Dinçer, “Biz maden ocaklarına yıllarca emek veriyoruz. Maden ocaklarını fabrika gibi düşünmek lazım.” dedi.
Mermercilik özelinde alternatif ürünlerle rekabete değinen Sayın Aydın Dinçer, şunları söyledi: “Fiyatlarımızı yükseltmek için çaba sarf etmek zorundayız. Alternatif suni ürünler de karşımıza çıkmaktadır. Bu zorlu koşullarda doğal taşımız ve mermerimizin satışı artırmak için fiyat artışlarının makul seviyelerde kalabileceğini öngörmek zorundayız.”
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen “Dünyada ve Türkiye’de Madencilik” konulu panel sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız ve İMİB Başkanı Sayın Aydın Dinçer, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, Maden Yük. Mühendisi Doç. Dr. Süha Nizamoğlu, Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Dr. Muhterem Köse ve Maden Jeologları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şentürk'e plaket verdi.

“Hayatımız Maden 2” Çalıştayı kapsamında ilk gün “Maden Mevzuatı” ve “Sürdürülebilir Madencilik” konularındaki oturumların yanı sıra MAPEG ve İMİB tarafından organize edilen “Maden Artıklarının Değerlendirilmesi Projesi 2. Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştayın son gününde madencilik sektöründe yer alan birlik, dernek ve vakıf başkanlarının konuşmalarının ardından düzenlenen Kamu Kurum temsilcilerinin yer aldığı Maden Paneli ile program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: