Maden Sektörü Ödül Töreni Düzenlendi

3 Ocak 2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın katkıları ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) organizasyonuyla bu yıl ilk kez düzenlenen “İnsan için Maden” temalı Maden Sektörü Ödül Töreni ve Sektörel Vizyon organizasyonu İstanbul Swissotel The Bosphorus Otel’de düzenlendi.

Toplantıya; görüntülü arama ile bağlanan Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız, TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle, İMİB Başkanı Sayın Aydın Dinçer, Toronto York Üniversitesi’nden Dr. Dirk Matten’in yanı sıra çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Dünyada ve Türkiye’de sürdürülebilir madencilik kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılmasının yanı sıra sektörün gelecek vizyonunun detaylarıyla masaya yatırıldığı organizasyon kapsamında 2 ayrı panel düzenlenerek sektörle fikir alışverişinde bulunulurken 13 farklı kategoride ödül alan sektör temsilcilerine de ödülleri takdim edildi.


Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İMİB Başkanı Sayın Aydın Dinçer, 2018 yılında 4,5 milyar dolar ihracat rakamına ulaştıklarını söyledi. “İnsan için Maden” sloganıyla insanoğlunun ihtiyaç duyduğu her alanda olmak için çalıştıklarını belirten Sayın Dinçer, yaşamdaki her şeyin bir maden ürünü olduğunu söyledi. Sürdürülebilir madenciliğin önemine değinen İMİB Başkanı Sayın Dinçer; “Türkiye ekonomisi için maden ocakları da sanayi kuruluşları gibi önem arz ediyor. Bu nedenle sürdürülebilir madencilik için yatırımların gerçekleştirilmesi, bu noktada da devlet teşviklerinin artırılması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.


Açılış konuşmasının ardından Bakanlık çatısı altında son dönemde gerçekleştirilen çalışmaları bir sunum ile katılımcılara aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız; Milli Enerji ve Maden Politikası ile çok kapsamlı çalışmalar başlatıldığını söyledi. Madencilikte en temel sorunlardan birisinin gerekli izinlerin birden fazla makamdan alınması ve bürokrasinin fazlalığı olduğunu vurgulayan Sayın Cansız, işlemlerin hızlandırılması için birçok kurumun yeniden yapılandırıldığını ve e-Maden projesinin başlatıldığını aktardı. Yazılımı yüzde 96 oranında tamamlanan e-Maden projesi ile 700’ü aşkın işlemin elektronik ortamda yapılacağını ve 32 kurumla yapılan protokoller kapsamında dijital ortamda veri alışverişi sağlandığını anlatan Sayın Cansız, e-Maden kapsamında 2019’da işlemlerin ve taleplerin daha hızlı bir şekilde tamamlanması için çalışmaların devam edeceği belirterek, “Geçen yıl 1248 maden sahasını ihale ettik ve toplamda 307 milyon liralık teklif geldi. Bu yıl üç bin maden sahası daha ihale edilecek. Aynı zamanda, 2018’de alüminyum için açtığımız uç ürün şartlı ihalenin yanı sıra bu yıl demir, bakır, kurşun, çinko ve krom alanlarında ihaleler devam edecek.” dedi.


Bakan Yardımcısı Sayın Cansız,  olmazsa olmaz ‘güvenli madencilik’ anlayışının tamamen benimsenmesi ve uygulanması için 2018’de 69 yer altı denetim uzmanı istihdam edildiğini söyledi. Madenleri mavi, sarı ve kırmızı olarak risk gruplarına göre üçe ayırdıklarını belirten Sayın Cansız, “2018’de 8.088 maden sahası, yani 11.095 adet maden ocağı etkin ve sıkı şekilde denetlendi. Bu denetimler sırasında 2.500 maden sahasının faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Bu denetimler sonrasında madenlerde yaşanan kazalarda can kaybı yüzde 59 azaldı. Tabii ki hedefimiz bunu sıfıra indirmek.” sözlerini sarf etti.


Eti Maden İşletmeleri’nin geçen yıl ilk defa ihracatta 1 milyar doları aştığına ve diğer kalemlerde de artan ihracatımıza vurgu yapan Sayın Cansız; “Eti Maden 2,4 milyon ton satışında bir önceki yıla göre yüzde 17,4 artış sergilendi. Dünya pazarındaki payımız yüzde 57’den 59’a çıktı. Türkiye’de 3,3 milyar ton bor var. Bu alandaki performansımızı geri bırakmadan, katma değer konusunda çaba sarf etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda, madencilikte iki milyar dolar seviyesinde olan mermer ihracatımızda satılan mermer, çıkarılan mermerin yüzde 5-10’u seviyesine denk geliyor çünkü diğer kısımları artık olarak doğaya bırakılıyor. Bu yüzden, mermer artıklarının değerlendirilmesi için bir proje başlattık. Yurt dışından kurumlar ve üniversitelerle iş birliği içinde bu projemizi hayata geçiriyoruz.” dedi.


Vizyon toplantısı kapsamında Toronto York Üniversitesi’nden Dr. Dirk Matten ‘Dünyada Maden Trendi ve Yatırım Yönelimleri’ başlıklı bir sunum gerçekleştirerek Türkiye’nin madencilik vizyonunun gelişmesine yönelik düşünceleriyle katkı sağladı. Stratejik İletişim Danışmanı Sayın Sevda Güner ise ‘Madenlerde Kamuoyu Algısı, Sosyal Rıza Üretimi’ başlıklı sunumu ile ülkemizdeki sözde çevreci eylemler aracılığı ile madenciliğin ve ekonominin hedef alınması karşısında sektörün yerel paydaşlar ile iletişiminin ve halkla ilişkilerin ne kadar önemli olduğu konusunda önerilerini aktardı.


Yapılan sunumların ardından iki ayrı panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Sayın Şeref Oğuz’un üstendiği ‘Madenlerde Finans ve Yatırım Yönetimi; Türkiye ve Dünya’ konulu ilk panelde, BDDK Başkan Yardımcısı Muhammed Salim Ağan, SPK Muhasebe Standartları Daire Başkanı Uğur Yaylaönü, Türk EXIMBANK Genel Müdürü Adnan Yıldırım, UMREK Başkan Yardımcısı Mesut Soylu ve Nurol Bank Genel Müdür Yardımcısı Murat Çimen konuşmacı olarak yer aldı.
Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Madenlerde Çevre ve İletişim; Türkiye ve Dünya’ başlıklı ikinci panelinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdür Yrd. Kemal Dağ, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Çevre Koordinatörü Prof. Dr. Caner Zanbak, Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel ve Maden Jeologları Derneği (MJD) Başkanı Ahmet Şentürk katılımcılarla bilgi birikimlerini paylaştı.


Ankara’daki yoğun programı nedeniyle toplantıya katılamayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ise ödül töreni öncesinde organizasyona görüntülü arama ile bağlanarak bir konuşma gerçekleştirdi. Madencilikte işlemlerin yavaşlamasına neden olan bürokratik süreçleri ortadan kaldırdıklarını ve e-Maden projesinin tüm özellikleriyle sektörün kullanımına açılacağını dile getiren Sayın Dönmez, bu projenin İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında bulunduğunu anımsattı. Sayın Dönmez, e-Maden ile tüm süreçlerin elektronik ortamda yapılabileceğini ifade ederek, 2017’de kurulan Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) ile madenlerde uluslararası standartlarda ve geçerli bir kod ile raporlama yapılabileceğini aktardı. Bu gelişmenin madencilere finansman konusunda ciddi şekilde yardımcı olacağını kaydeden Sayın Dönmez, ‘güvenli madencilik’ için de 2018’de 8 bin civarında ruhsat sahasının denetlendiğini aktararak 2023’te denetim yapılan saha sayısının 14 bine çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.


Sayın Bakan Dönmez; “Madencilikte daha büyük bir potansiyele sahibiz ama tam anlamıyla faydalanamıyoruz. Madenciliğin gayri safi yurt içi hâsıla içindeki payı yüzde 1 seviyesinde. Bunu ilk etapta iki katına çıkarmak istiyoruz. Daha sonra da yüzde 5 seviyesine çıkarmak durumundayız.” dedi.


Sayın Bakan Dönmez'in konuşması sonrasında sektördeki başarılı projeler ve şirketlere ödüllerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız takdim etti. Ödül Töreni’nde 13 farklı kategoride 38 firmaya ödül verildi.  En Fazla İhracat Ödülü kapsamında birincilik ödülü Eti Maden’e, ikincilik ödülü Ekom-Eczacıbaşı’na, üçüncülük ödülü ise Eti Krom’a verildi. Çevre Ödülü de sırasıyla; Koza, Kale Maden-Çanakkale ve Limak Çimento’ya takdim edildi. Ar-Ge Ödülü ise sırasıyla; Deba Maden, Boren ve Medcem’in oldu. Tören kapsamında İstihdam Ödülü’nün birincisi İmbat Maden olurken ikinci Park Teknik-Ciner Grubu, üçüncü ise Çelikler (Orhaneli Tunçbilek) oldu. Teknoloji Ödülü’nün sahipleri de sırasıyla; Tümad, Ciner Grubu ve Simge (Agrega) oldu. Güvenlik Ödülü sırasıyla; Erdemir, Çiftay ve Alimoğlu, İletişim Ödülü ise sırasıyla; Çayeli Bakır, Kaltun Madencilik ve Dedeman Madencilik’e verildi. En çok Kadın İstihdam Eden Firma Ödülü de sırasıyla; Esan Eczacıbaşı, Camiş ve Silkar, En Büyük Yatırım Ödülü; Eti Bakır A.Ş, Mazı Dağı Metal Geri Kazanım ve Gübre Tesisi, Anagold ve Yıldırım Holding’e teslim edildi. En Fazla Devlet Hakkı Ödeyen Maden Ödülü de sırasıyla; Türkiye Kömür İşletmeleri, Eti Maden, Tüprag, Esan, Koza ve Etibakır’a verildi.  Maden sektörüne emek ve katkı veren akademisyen kategorisinde ise Cerrahpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Atiye Tuğrul, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hanifi Çopur ve Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bahtiyar Ünver ödüle layık görüldü. En İyi Proje Finans Ödülü Accacia’nın olurken, En iyi Sosyal Sorumluluk ve Sosyal Fayda Ödülü; Tüprag Export’a takdim edildi. Yurt dışından Ödül Getiren En İyi Proje Finansman Ödülü de Tümad’a verildi.

 

Törenin sonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle sektörün önünü açan çalışmaları sebebiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Cansız'a ödül takdim etti.

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: