Bakan Dönmez Dünya Madenciler Günü'nde Konuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, 3 Aralık 2020 tarihinde Dünya Madenciler Günü dolayısıyla sektör paydaşları ve maden çalışanları ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Madenciliği dünyanın en kadim mesleği ve insan emeğine en fazla yaslanan uğraş olarak gördüğünü belirten Sayın Dönmez, “Madenlerimiz sizler sayesinde toprağın altından gün yüzüyle buluşuyor, emeğinizle değer buluyor, hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline dönüşüyor. Varlığınız ülkemize ve bizlere güç veriyor." diye konuştu.

Madencilerin haklarını korumak, emeklerinin tam karşılığını almalarını sağlamak için gerekenleri yapmanın kendilerinin en büyük sorumluluğu olduğunu vurgulayan Sayın Dönmez, linyit ve taş kömürü çıkarılan iş yerlerinde, yer altında çalışan işçilere ödenecek ücreti asgari ücretin en az iki katı olarak belirlediklerini, madencilere ferdi kaza sigortası yaptırılmasını zorunlu hale getirdiklerini anımsatarak, "Yer altında çalışan işçilerin çalışma saatlerini günde en fazla 7,5, haftada en fazla 37,5 saat olarak belirledik. Fazla mesai gerektiren durumlarda da 37,5 saati aşan her bir saat çalışma için verilecek ücretin, yüzde 100'den az olmamak üzere artırılmasını sağladık." değerlendirmesinde bulundu.

Madenlerde ihmal ya da hatayı asla kabul etmediklerini, bu amaçla madenleri daha verimli denetlemek için dört risk grubuna ayırdıklarına değinen Sayın Dönmez, “ 'Çok riskli' grupları çok daha fazla denetliyor ve bu denetimleri her geçen gün artırıyoruz. Önceliğimiz sizlerin güvenliği ve uygun çalışma ortamında bulunmanız. 2019'da 8 bin 602 madeni yerinde denetledik. Geçen yılki denetim sayımız bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en yüksek sayı oldu. 2020 yılında ise bugüne kadar 4 bin 892 maden ruhsat sahasını denetledik." dedi.

          Toplantıda konuşan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, madenlerin güvenliği için denetimlerin sıkı bir şekilde sürdürüleceğini, büyük bir potansiyeli olan yer altı kaynaklarımız gerektiği kadar işleyemediğimizi, MAPEG olarak sektörün önünü açmak ve sektörü desteklemek adına çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

            Toplantıya, ETKB Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şeref KALAYCI ile birlikte TKİ Genel Müdürü Dr. Sayın Hasan Hüseyin ERDOĞAN, MTA Genel Müdürü Sayın Cengiz ERDEM, Eti Maden Genel Müdürü Sayın Serkan KELEŞER, TTK Genel Müdürü Sayın Kazım EROĞLU, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcıları Sayın Vedat YANIK, Sayın Mustafa SEVER ve Sayın Murat Halit DURCEYLAN,  Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Hakan YEŞİL ve Türk Maden-İş Sen. Genel Başkanı Nurettin AKÇUL da katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: