11. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

MAPEG-PETFORM işbirliği ve TPAO ev sahipliğinde düzenlenen 11. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı 19 Aralık 2019 tarihinde Batman’da gerçekleştirildi.

Toplantının ilk oturumunda konuşan MAPEG Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, Türkiye’de ilk petrol üretilen il olan Batman’ın bu sektörde her zaman önemli bir yer teşkil ettiğini belirterek, ülkemizde ve dünyada petrol ve doğalgaz ihtiyacının artarak devam ettiğini, bu nedenle mevcut rezervlere ek olarak yeni rezerv alanlarının keşfinin oldukça önemli olduğunu belirtti. Yeni yapısıyla MAPEG’in tabii kaynaklar sektörünün önünü açmak için çalıştığını, sektörün beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda mevcut Petrol Kanunu’nda değişiklik yapabileceklerinin altını çizdi.  
Toplantının öğleden sonraki oturumunda bir konuşma gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, özel sektör ve kamu eliyle açılmasını planladıkları 174 kuyunun bu ay başı itibariyle 143'ünü tamamladıklarını ve yüzde 81'lik bir gerçekleşme oranı yakaladıklarını vurgulayarak, "Petrol üretimimizin ilk gerçekleştiği günden bu yana toplam 75 milyar dolar değerinde ham petrol ürettik. Doğal gazda ise bu rakam 3,8 milyar dolara ulaştı. Bu şu anlama geliyor. Yaklaşık 80 milyar dolar milletimizin cebinde kaldı. Burada tabi son zamanlarda meydana gelen teknolojik gelişmeleri de göz önüne almak gerekiyor. Daha önce üretimi mümkün olmayan sahalarda üretim yapılabilmesi, yeni teknolojilerle üretim kayıplarının önlenmesi ya da mevcut rezervin daha önce üretilemeyen kısımlarına da inilmesi bu artışta önemli pay sahibi." şeklinde konuştu. Yılsonunda bu yüzde 81'lik oranın bir miktar daha yükseleceğini anlatan Sayın Dönmez, "Türkiye Petrolleri bu sene yurt içi üretimde hedeflediğimiz 50 bin varil bandını yakaladı. Aralık ayında da yurt içi, yurt dışı toplamda 150 bin varil üretimle tüm zamanların rekoruna ulaştı. Kaya gazında da bu yıl ilk defa çatlatma yöntemiyle ticari petrol üretimi gerçekleştirdik. Sembolik bir üretim rakamı da olsa önemli olan bu yöntemin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de başarıyla uygulanması, bu bilgi ve tecrübenin bizim üretim portföyümüzde de yer alması." dedi.
Sayın Fatih Dönmez’in konuşması sonrasında basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcıları Sayın Alparslan Bayraktar ile Prof. Dr. Sayın Şeref Kalaycı, Batman Valisi Hulusi Şahin, MAPEG Genel Müdürü Sayın Cevat Genç, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Orhan Kaldırım, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgi, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürü Cengiz Erdem, MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hızır AY ve Daire Başkanları katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: