ETKB Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız Kırgızistan Heyetini Kabul Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Kurmanbek DIYKANBAEV ve beraberindeki heyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 10 Mayıs 2019 tarihinde konuk etti.

Türkiye ile Kırgızistan arasında, başta madencilik ve enerji alanında olmak üzere birçok alanda işbirliği imkânlarının ele alındığı toplantıda konuşan Sayın Cansız; Kırgızistan ile madencilik alanında işbirliği anlaşmasının en kısa sürede tamamlanacağını belirterek madencilik ile ilgili pilot bölge ve proje geliştirilebileceğini, ayrıca jeolojik potansiyeli ortaya çıkartılmış, kanıtlanmış ve henüz sonlandırılmamış projelerin sadece arama aşamasında değil işletme aşamasında da yürütülebileceğini ifade etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Diykanbaev de; Kırgızistan’da volfram, bakır, altın, demir, civa, gibi önemli madenlerin potansiyeli bulunması nedeniyle maden ve jeolojik araştırma konusunda oluşturulacak pilot projeye olumlu baktıklarını belirtti.

Görüşmeye Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür V. Sayın Mehmet BIÇKICI ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü Cengiz ERDEM de katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: