Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi Projesi Çalıştayı’nın İkincisi Düzenlendi

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından organize edilen “Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi Projesi 2. Çalıştayı” 19 Ocak 2019 tarihinde “Hayatımız Maden 2” programı kapsamında Antalya’da gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ, projenin önemine değinerek mevcutta bulunan doğaltaş artıklarının madencilik ve diğer tüm sektörler için oluşturduğu potansiyeli dile getirdi.

Gerçekleştirilen ikinci çalıştay kapsamında MAPEG Doğaltaş Mermer Daire Başkanı Sayın Mümin AYDIN ve Sayın Prof. Dr. Atiye TUĞRUL moderatörlüğünde, mermer artıklarının agrega, çimento, cam, seramik ve plastik sektörleri başta olmak üzere değerlendirilebileceği 10 ana sektör ile birlikte artık mevzuatı, teşvik ve desteklerin neler olabileceğinin belirlenebilmesi için farklı disiplinlerdeki katılımcılarla oluşturulan 12 grubun ilk çalıştayda yürütmüş olduğu çalışma ve raporlar katılımcılarla sunum olarak paylaşıldı. Sunumlar sonrasında soru-cevap bölümü gerçekleştirilerek ortak çözüm noktaları belirlendi.

Çalıştay programının sonunda,  MAPEG Genel Müdür Vekili Sayın Mehmet BIÇKICI’nın bu çalışmanın çok değerli olduğunu ve tüm fikirlerin önemli olduğunu vurgulaması üzerine çalışma gruplarının ve katılımcıların fikir birliği ile sunmuş oldukları beklenti ve önerileri toplanarak değerlendirilmesine ve rapor olarak paylaşılmasına karar verildi.

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: