Meslek Lisesi ve Altın Madeni Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, 1 Kasım 2018 tarihinde Balıkesir ili, İvrindi ilçesinde kurulacak olan Doğal Kaynaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma törenine katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Bakan Dönmez, “Enerji Tabii ve Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Nurol Holding’in katkılarıyla kurulacak bu teknik lise, enerji sektöründe kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.


İvrindi Altın-Gümüş Madeninin Temeli Atıldı
Balıkesir ili, İvrindi ilçesinde yer alan ve Nurol Holding iştiraki TÜMAD Madencilik tarafından işletilecek olan İvrindi Altın-Gümüş Madeninin temel atma töreni, Enerji Tabii ve Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ, Maden İşleri Genel Müdür Vekili Sayın Dr. Hasan Hüseyin ERDOĞAN, Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa SEVER’in katılımlarıyla aynı gün gerçekleştirildi.

 

Törende konuşan Maden İşleri Genel Müdür Vekili Sayın Dr. Hasan Hüseyin ERDOĞAN, "Milli Enerji ve Maden Politikası" çerçevesinde, ülkemizin sahip olduğu altın ve gümüş gibi önemli yeraltı kaynaklarının işletilip ekonomiye kazandırılmasının gerekliliğini vurgulayarak; “Son 23 yılın verilerine göre, Türkiye'nin yıllık altın talebi yaklaşık 150 ton civarındadır. Ülkemizde, 2002 yılından itibaren altın üretiminde kesintisiz bir artış söz konusu olmasına karşın altın talebinin yalnızca yüzde 15'i kendi kaynaklarımızdan üretilebilmektedir. Geri kalan kısmı ise ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Bu sahanın üretime geçmesiyle birlikte, ülkemizin altın üretim kapasitesi %20 oranında artacak ve yıllık altın üretimi 30 ton’un üzerine çıkartarak altın ithalatını belli ölçüde azaltmış olacağız.” şeklinde konuştu.

 

2019 yılı Haziran ayında faaliyete geçmesi planlanan ve 1.000 kişiye istihdam sağlayacak olan İvrindi Altın-Gümüş Madeninin, 15 yıllık üretim süreci boyunca ülke ekonomisine 10 milyar Türk Lirası katma değer sağlaması beklenmektedir.