MTA Bilimsel Etkinlikler Haftası Başladı

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen “Bilimsel Etkinlikler Haftası 2019”un açılışı 11 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ, “Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında, cari açığımızın azaltılması amacıyla maden ve tabii kaynaklar rezervlerimizin uç ürün hale getirilerek ekonomiye kazandırılması yönünde çaba sarf ettiklerini, MTA Genel Müdürlüğü’nün bu rezervlerin ortaya çıkarılması açısından gerek karadan, gerek havadan, gerekse denizden gerçekleştirdiği çalışmaların çok önemli olduğunu belirtti. Bor madeninde dünya pazar payımızı %57’den %59’a çıkarttıklarına değinen Sayın CANSIZ, en önemli yerli kaynaklarımızdan bor madenine dayalı ürünlere ait lansmanların 2019 yılında da süreceğini ifade etti. Sayın Bakan Yardımcısı CANSIZ, Bilimsel Etkinlikler Haftası organizasyonunun ülke madenciliğine ve yer bilimlerine önemli katkı vereceğine inandığını belirterek sözlerini tamamladı.

MAPEG Genel Müdürü Vekili Sayın Mehmet BIÇKICI, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Mustafa SEVER ve Sayın Uğur Salih UÇAR ile tüm Daire Başkanlarının katılım sağladığı etkinlikte konuşan MTA Genel Müdürü Sayın Cengiz ERDEM, MTA Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlere ve 2019 yılında yapılması planlanan çalışmalara değindi. MTA Genel Müdürlüğü’nün sadece yurt içinde değil yurt dışında da faal bir kurum olma yolunda ilerlediğini, Sudan’da iki tane sahada arama faaliyetleri için izin alındığını ve Özbekistan ile de bir tane saha için anlaşma sağlandığını belirtti. 

11-15 Şubat haftası boyunca sürecek etkinlikte, MTA Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılında yürüttüğü bilimsel araştırma ve arama projeleri sözlü ve poster şeklinde yerbilimcilerin görüşüne sunulacak.

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: