"Pandemi Sürecinde Madencilik: Ekonomik Yansımalar,Kamuoyu Algısı ve Mevzuat" Konulu Etkinlik Gerçekleştirildi

4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında,  Türkiye Madenciler Derneği tarafından “Pandemi Sürecinde Madencilik: Ekonomik Yansımalar, Kamuoyu Algısı ve Mevzuat” konulu bir etkinlik gerçekleştirildi.

Video konferans yoluyla gerçekleştirilen etkinlikte bir sunum gerçekleştiren Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Halit DURCEYLAN, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün kurumsal yapısı, görevleri, yetkileri ile maden mevzuatı hakkında bilgiler verdi. Türkiye’deki maden ruhsatları ile ilgili istatistiki veriler paylaşan Sayın DURCEYLAN, madencilik sektörüne sağlanan destekler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ülkemizdeki madencilik mevzuatının tarihsel gelişimine de değinen Sayın DURCEYLAN, Maden Kanununda yapılan son değişiklikler ile ilgili bilgiler paylaştı.

Etkinlikte konuşan Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Sayın Ali EMİROĞLU,  madenlerin hayatımız için vazgeçilmez olduğunu, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin maden kullanımı ile doğru orantılı olması nedeniyle madencilik sektörünün desteklenmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Sayın Aydın DİNÇER de, dünyada üretimi yapılan 90 çeşit madenin 80’inin ülkemizde bulunduğunu, 2019 yılında 4.3 milyar dolarlık ihracat yapılmasına karşın bu miktarın üzerinde bir ithalat yapıldığını, dolayısıyla sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirmemiz gerektiğini belirtti.

Etkinlikte, Türkiye Madenciler Derneği Yönetin Kurulu Üyesi Sayın Barış ÜNVER, Gazeteci Sayın Deniz ZEYREK, İktisatçı Sayın Dr. Mahfi EĞİLMEZ, Kıdemli Metal Analisti Sayın Natalie Scott-Gray de değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: