PDAC 2019 Başladı

Kanada Maden Arama ve Geliştirme Derneği (PDAC) tarafından düzenlenen ve dünya madencilik sektörünün en önemli fuarlarından biri olan “PDAC 2019”, 135 ülkeden 25.000’den fazla temsilcinin katılımıyla Kanada’nın Toronto şehrinde 3 Mart 2019’da başladı.

Fuara; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ başta olmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür V. Sayın Mehmet BIÇKICI ile kamu ve özel sektör temsilcilerinin içinde yer aldığı Türk heyeti katılım sağladı.

Fuarın ikinci gününde, dünya madenciliğinde söz sahibi önemli şirketlerin üst düzey yöneticilerine, Türkiye’nin maden potansiyeli, yapılan yasal düzenlemeler ve reformlar hakkında bir sunum yapan Sayın Cansız, bu tür fuarları ülkemiz madencilik sektörünün yurt dışında tanıtımı adına oldukça önemsediklerini belirtti. Türkiye ve Kanada arasında madencilik alanında ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaretin artırılmasına yönelik Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Sayın Jim Carr ile sunumun ardından bir görüşme gerçekleştiren Sayın Cansız, PDAC 2019 kapsamında, Kanada Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve 25 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Maden Bakanları Zirvesi’nde (IMMS) ülkemizi temsil etti.

Türk standının da açıldığı fuar 6 Mart 2019 tarihinde sona erecek.

 

 

 

Haberin fotoğrafları: