2. Petrol Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı Düzenlendi

20 Eylül 2018 tarihinde Sheraton Otel Ankara’da “Petrol İşleri Genel Müdürlüğü” ve “Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği’nin (PETFORM) ev sahipliğinde 2. Petrol Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı düzenlendi. İstişare toplantısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, ETKB Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ, Maden İşleri Genel Müdür Vekili Sayın Yinal YAĞAN, Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Ahmet ADANIR, Kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri ile özel sektör ve STK temsilcileri katıldı.

“Uluslararası hukuktan kaynaklı hak ve menfaatlerimizi sonuna kadar korumaya kararlıyız”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği Yönetin Kurulu Başkanı Aziz CAMCI, ülkemizde yapılan petrol arama faaliyetleri hususunda katılımcılara bilgi aktardı.
 Açılış konuşması ardından söz alan Bakan Dönmez, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarının yok sayıldığı, adadaki tarafların eşit ve adil pay almadığı bir sisteme geçit verilmeyeceğini, Türkiye’nin bu konudaki tavrının ve duruşunun net olduğunu ve uluslararası hukuktan kaynaklı hak ve menfaatlerimizi sonuna kadar korumaya kararlı olduklarını söyledi.

“Fatih Gemisi birkaç ay içinde Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirecek”
“Milli Enerji ve Maden Politikası” çerçevesinde, enerjide bağımsızlığın güçlü bir ekonominin temeli olduğunun altını çizen Sayın Bakan Dönmez, “Enerjide bağımsızlık güçlü bir diplomasi ve ulusal güvenlik politikalarının anahtarı demek. Biz hep şunu dedik; petrol varsa bulacağız. Daha fazla arama ve sondaj yapacağız. Buradan hareketle hidrokarbon arama ve üretiminin artırılması için son dönemde önemli adımlar attık. Fatih Gemisi önümüzdeki birkaç ay içinde ilk sondajını gerçekleştirmek için Akdeniz’de göreve başlayacak. Son 16 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 10 milyar dolar harcadık, bunun yüzde 50’si, Türkiye Petrollerinden, yüzde 50’si ise yerli ve yabancı yatırımcılardan geldi. Bu yatırımlar karşılığında 20 milyar dolarlık ithalatı önledik. Bu yıl içerisinde kuzey ve güney sınır bölgelerinde 35 yıl aradan sonra ilk defa petrol arama çalışmalarına başladık. Türkiye’de ilk defa havadan gravite veri toplanması işlemini gerçekleştirdik ve bölgenin jeolojik haritasının güncellenmesi için kayaç numunelendirmesi yaptık” diye konuştu.

“Dünyada fosil yakıt kaynaklı enerjiye olan ihtiyaç artacak”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ konuşmasında, yapılan araştırmalar ve ekonomik analizlerin, petrol ve doğalgazın gerek ülkemizde gerekse dünyada önemini korumaya devam edeceğini belirtti. CANSIZ “Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki refah artışı ile birlikte 2,5 milyardan fazla insanın düşük gelir grubundan orta gelir grubu seviyesine geçeceğini ve bu nedenle dünyada petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıt kaynaklı enerjiye devam edeceğinin altını çizdi. Eldeki veriler ışığında bu enerji türünün her safhasında faaliyet gösteren şirketlerin ülkemiz ve dünyada petrol ve doğalgaza dayalı birincil enerji kaynaklarının arzında uzun bir süre daha katkı vereceğini” sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçilerek sektör sorunları Sn Bakan Fatih DÖNMEZ ve beraberindeki heyete ilk ağızdan aktarıldı.

 

Üyeler tarafından YERMAM’ın önemine vurgu yapılarak, çeşitli görüş, öneri ve temenniler ile kurul çalışmaları tamamlandı.

 

 

Haberin fotoğrafları: