Petroleum İstanbul 2019 Fuarı Düzenlendi

14. Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ, Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı “Petroleum İstanbul 2019” 28-30 Mart tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Fuarın açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, Türkiye'ye en fazla istihdam sağlayan ve vergi veren sektörün akaryakıt sektörü olduğunu belirterek  “Akaryakıt sektörümüzde bugün itibarıyla 150 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Tüm petrol ürünleri pazarında ise 200 bin doğrudan istihdam yapıldığını tahmin ediyoruz. Enerji ve madencilikte en yüksek istihdama sahip sektör petrol ürünleri sektörümüz." dedi.

Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında petrol ve gaz arama faaliyetlerinin anahtar role sahip olması nedeniyle bu faaliyetlere hız verdiklerinin altını çizen Sayın Dönmez, "Geçen hafta, Diyarbakır ve Siirt'te üç yeni petrol sahası keşfettik. Yaklaşık 27,5 milyon ton rezervimiz var. İlk defa orada hidrolik çatlatma yöntemiyle petrol üretimini gerçekleştirmiş olduk. Bu sahanın ekonomimize katkısı yaklaşık 700 milyon dolar civarında olacak. Aslında bu keşif de gösteriyor ki, güçlü bir siyasi irade ortaya konulduğunda, yerli insan kaynağımızla gerçekleştiremeyeceğimiz hiçbir hedef ya da proje yok." diye konuştu. 

Türkiye'nin hem sığ, hem de derin denizde sondajlarının devam ettiğini ifade eden Sayın Dönmez, Türkiye'nin günlük bir milyon varil civarında petrol ve 50 milyar metreküplük gaz talebini karşılamak için az çok demeden rezervleri ekonomiye kazandırmaya mecbur olduklarını vurguladı. Enerjide bağımsız hale gelmek ve enerji maliyetlerini öngörülebilir hale getirmek için çalıştıklarını aktaran Sayın Bakan Dönmez, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin petrol ya da doğal gaz üretmesi ve ihraç edebilir hale gelmesini arzuluyoruz. Bu durum daha sürdürülebilir ve öngörülebilir bir küresel enerji piyasası anlamına gelmektedir. Türkiye'nin içinde bulunduğu TürkAkım ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı gibi projelerin başarıya ulaşıyor olması da bunların en önemli göstergesidir. Doğu Akdeniz'deki tüm petrol ve gaz çalışmaları da bu kapsamda değerlendirilmeli. Türkiye, Akdeniz'de ne kimsenin hakkını yemeye çalışıyor, ne de kendi haklarından vazgeçiyor. Akdeniz'de bir oldubittiye asla izin vermeyeceğiz. Ne ülkemizin, ne de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklarını kimsenin gasp etmesine müsaade etmeyeceğiz." 

Enerji sektörünün temsilcilerini buluşturan Petroleum İstanbul 2019 fuarını 3 gün boyunca yaklaşık 500 bin kişi ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: