Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Sudan’da Temaslarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY’ın 19-21 Kasım 2019 tarihlerinde Sudan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarete Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Mithat Cansız da eşlik etti.

Türkiye ile Sudan arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve ekonomik iş birliğinin en üst düzeye çıkartılması için çalışmalarda bulunduklarının altını çizen Sayın Oktay; “Şu anda 500 milyon doların altındayız ticaret olarak. Bizi, çok hızlı bir şekilde 10 milyar dolara taşıyacak projeler için çalışıyoruz. Bu projelerin en önemlileri tarım, petrol, maden, sağlık, eğitim ve turizm alanlarında. Hayvancılık projesiyle ilgili alan tahsisi var. Madencilik alanında MTA’nın bir şirketi olan MTA Company kuruldu. Sevakin Adası’nda TİKA restorasyon çalışmalarına başladı. Sudan’ın sahip olduğu petrol ve doğalgaz rezervler ile ilgili olarak projeler gerçekleştireceğiz”  şeklinde konuştu.

Sayın Oktay, Sayın Cansız’ın da eşlik ettiği tören ile Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık A.Ş.’nin hizmet binasının açılışını yaptı.