TTK’ya Alınacak 500 İşçi Belirlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ, 23 Mayıs 2019 tarihinde Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na işçi alımı için düzenlenen törene katıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumuna alınacak 500 işçiyi belirlemek için Zonguldak, Bartın ve Karabük'te aynı anda kura çekimi yapıldı. Zonguldak Site Spor Salonu'nda kura çekimi için düzenlenen törene katılan Sayın Cansız, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisinde yer alınabilmesi için madencilik sektörüne de büyük görevler düştüğünü vurgulayarak; "Biz bu yola çıkarken, 'Bağımsız enerji, güçlü Türkiye' dedik çünkü 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine giden yolun bağımsız ve yerli enerjiden geçtiğinin farkındayız. Bakanlık olarak Gayrı Safi Milli Hâsıla içerisindeki madencilik payını mevcut yüzde 1'ler seviyesinden 2023 yılına kadar yüzde 3'ler seviyesine taşıma gibi güçlü bir hedefimiz var. Bu yaklaşık şu anda 8 milyar dolar ise önümüzdeki 4-5 yılda inşallah 24 milyar dolar seviyesine çıkarmak gibi hedefimiz var." dedi.

Törene Zonguldak Valisi Sayın Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa Sever, Enerji Hammaddeleri ve Metalik Madenler Dairesi Başkan V. Sayın Mustafa Gökmen de katıldı.

Zonguldak ziyaretleri kapsamında ayrıca 22 Mayıs 2019 tarihinde, Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde yerin -560 metre altında mekanize ve yarı mekanize sistemlerini inceleyen Sayın Mithat Cansız, burada işçilerle iftarda buluştu. Havzadaki kömür rezervine değinen Sayın Cansız; “Biz her şeyden önce başta enerji olmak üzere belirli alanlarda bağımlı olan bir ülkeyiz. Zonguldak havzasında da 1.5 milyar tonluk taşkömürü mevcut. Üretim seviyesiyle bunu bizim tüketmemiz bin 500 yılı alacak. TTK Genel Müdürlüğünün başlattığı mekanize ve yarı mekanize sistemin uygulanabilirliğini bizatihi kendimiz görmüş olmaktan mutlu olduk. Bunu kullanan arkadaşlarımızın da içselleştirmiş olduklarını görmek de ayrıca mutlu etti. Biz dışa bağımlılığımızı orta vadede büyük bir oranda Zonguldak’ın kömürüyle azaltmış olacağız. Bu vesile ile burada gördüğüm manzara, Genel Müdürlüğün inovatif uygulamaları devreye alması, çalışanlarımızın motivesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti” dedi.

 

 

 

Haberin fotoğrafları: