UMREK Çalıştayı

Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) 2.Çalıştayı düzenlendi.

Madencilik sektörünün gelişmesine önemli katkılar sunacak olan Ulusal Maden Kaynak Rezerv ve Raporlama Komisyonu (UMREK) ile ilgili olarak 26-27 Ocak 2017 tarihleri arasında 1. UMREK Çalıştayı düzenlenmişti. Bu çalıştaydan yaklaşık 7 ay sonra kat edilen yolun açıklandığı, UMREK hakkındaki sürecin nasıl işleyeceği, .Uluslararası Mineral Rezerv Raporlama Standartları Komitesi (Committee for Mineral Reserves International Reporting Standarts-CRIRSCO)’ne üyelik çalışmaları ve UMREK Raporlama Standartları hakkında bilgilerin paylaşıldığı ve gelişmelerin istişare edildiği 2. UMREK Çalıştayı ise 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nde ulusal ve uluslararası değerli katılımcılar ile konusunda uzman konuşmacıların da katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

UMREK sisteminin kurulması ile madencilik faaliyetleri sonucunda elde edilecekrezerv rapolarının hazırlayıcıları olacak Yetkin Kişi’lerin sertifikalandırılması ve takibi ile maden rezerv verilerin güvenirliliği sağlanacaktır. Banka ve finans kurumları tarafından tanınabilir ve güvenilir bir maden kaynak ve rezerv raporlama standardı oluşturulacaktır. Bu standartlar, yatırımcılar açısından da madencilik alanında güvenli, şeffaf, nitelikli bir yatırım ortamı oluşmasına imkan verecektir.

Bu çalıştayda, Türkiye Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Kodunun (UMREK Kodu), CRIRSCO Uluslararası Raporlama Şablonu ile uyumluluğunun ve hukuken kurulumu tamamlanmış olan UMREK’in faaliyetlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmalara, CRIRSCO eski başkanı Dr. Harry PARKER (ABD) ile CRIRSCO’ya üye olan ülke temsilcilerinden Roger DIXON (G. Afrika), Bat-Erdene DASH (Moğolistan), Saule URUZAYEVA (Kazakistan) ve Felipe Holzhackher ALVES (Brezilya) katılım sağlamışlardır.