Bakan Dönmez Konya’da Temaslarda Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, 02 Nisan 2021 tarihinde Konya’da bir dizi temasta bulundu.

 

Valilik ziyaretiyle temaslarına başlayan Sayın Dönmez, ardından Enerji Koordinasyon Toplantısına katıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi ziyaretiyle programına devam eden Sayın Dönmez, GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknolojileri Merkezi’nin açılış törenine de iştirak etti.
Törende konuşan Sayın Dönmez, 5 farklı konuda "Enerjide Arama Buluşmaları" toplantısı yaptıklarını, konu başlıklarından birinin hidrojen olduğunu söyledi. Toplantılarda "Bugünü koklayan değil, yarını kodlayan bir anlayışla hareket etme" kararı aldıklarını anlatan Sayın Dönmez, bugün hidrojen başta olmak üzere tüm dünyada alternatif enerji kaynakları üzerine yoğun bir Ar-Ge faaliyetinin devam ettiğini dile getirdi.
Çoğu çalışma henüz emekleme döneminde olsa da uzmanların hidrojeni 'Geleceğin enerji taşıyıcısı' olarak nitelendirdiğini aktaran Sayın Dönmez, şunları kaydetti:
"Hidrojenin adını gelecekte daha fazla duyacağız ancak kullanımının hangi ölçekte olacağı, yapılan bu çalışmalardan çıkacak sonuçlara bağlı. Biz de bu süreçte temkinli fakat istekli ve azimli şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hidrojen Türkiye'nin enerji stratejilerinin geleceğinde yer almasını istediğimiz bir kaynak. Bakanlık olarak yaklaşımımız hidrojeni 4 ana fayda üzerinden elde etmek. Bunlar, daha fazla yenilenebilir enerjiyi sisteme dahil etmek, ısı sektörünü karbon emisyonsuz bir hale getirmek, yerli kömürden hidrojen üretimi gerçekleştirmek ve hidrojen depolama ve tutucusu olarak borun kullanımını artırmak."

Sayın Dönmez’e ziyaretlerinde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ de eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: