Madencilik Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi Başladı

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yürütücülüğünü yaptığı “Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi” hibe programının açılış toplantısı 27 Nisan 2021 tarihinde webinar olarak gerçekleştirildi.

 

Toplantıda konuşan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, “Sayın Bakanımız Fatih DÖNMEZ’in üzerinde titizlikle durduğu insan odaklı, güvenli madencilik ilkeleri kapsamında “maden kazalarının sıfırlanması” hedefine ulaşmak adına, MAPEG olarak üzerimize düşen denetim görevini risk gruplarına ayırdığımız ruhsatları maden mevzuatına göre denetimini aralıksız sürdürüyoruz. Kazaların önlenmesinde, bahsetmiş olduğum denetim mekanizmasının haricinde kişinin kendi kendini denetleyeceği bir otokontrol sisteminin de belirleyici olduğunu düşünüyorum. Bu sistemin oluşmasında; maden yöneticilerinin, çalışanlarının ve hatta ailelerinin maden kazalarının önlenmesi konusunda iş güvenliği açısından bilinçlenmesi ve farkındalığını artırılması şarttır. Bunun da en etkili yolunun eğitim olduğuna hiç şüphe yoktur.” dedi.

Açılışı gerçekleştirilen projenin, güvenli ve insan odaklı madenciliğin bir kültür hale gelmesi için çok önemli katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu vurgulayan Sayın GENÇ, “Eğitimlerde sanal gerçeklik, mobil aplikasyon gibi teknolojinin son uygulamalarından faydalanılması, bunun yanı sıra yöresel toplatılanlar düzenlenmesi ve İSG kılavuzu hazırlanması gibi hedefleri olan projenin, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Fakültesi ile birlikte yürütülecek olması da STK-üniversite işbirliğine iyi bir örnek teşkil edecektir.”  dedi.

2020 yılı dikkate alındığında mermer ocaklarında yaşanan ölümlü kazaların, tüm ölümlü maden kazalarının %12’sine, mermer ocaklarında yaşanan yaralanmalı kazaların, tüm yaralanmalı maden kazalarının %8’ine tekabül ettiğinin altını çizen Sayın GENÇ sözlerini şöyle tamamladı:

 “Sektörün tüm taraf ve paydaşlarının, maden kazalarının azaltılması konusunda son yıllarda büyük bir çaba içinde olduğunu da önemle vurgulamak isterim. Bu çabanın karşılığı, inşallah kaza sayılarını sıfırlayarak alınacaktır.”

Toplantıya, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı V. Sayın Fatih DUMANLI’nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanı Sayın Süreyya Erkan, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Sayın Hasan Hüseyin Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Furkan Yıldız, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın İsmail Gülle, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mevlüt Kaya, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Aydın Dinçer, TÜMMER Başkanı Sayın İbrahim Alimoğlu, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Sayın Ali Emiroğlu da katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: