Genel Müdür Sayın Cevat Genç 6. Uluslararası Taş Kongresi’ne Katıldı                 

MAPEG Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, 24 Ağustos 2021 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen 6. Uluslararası Taş Kongresi’nin açılış törenine katıldı.

 

Törende konuşan Sayın GENÇ, 1.899 arama ve 2.877 işletme olmak üzere toplam 4.776 adet II (b) grubu ruhsatının yürürlükte olduğunu, bu ruhsatlardan 2.025 adedinin işletme izinli olduğunu, bu ruhsatlardan 2020 yılında 14,703,890.46 ton üretim yapıldığını belirtti.

Mermer atıklarının değerlendirilmesiyle ilgili proje başlattıklarını vurgulayan Sayın GENÇ, proje için pilot il belirlendiğini, ilerleyen süreçte projenin ülke geneline yayılacağını, madencilik faaliyetleri devam ederken veya faaliyet sonrasındaki rehabilitasyon aşamasında zaman zaman kötü örneklerle karşılaşıldığını, bu nedenle madencilik konusundaki algının aleyhlerine döndüğünü, bu durumu tersine çevirmek için yeni kanunda çok daha net ve kararlı adımlar atılacağının altını çizdi.

Kongre kapsamında 25 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen “Taş ve Mevzuat” oturumunda, MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Halit DURCEYLAN “II (b) Grubu Ruhsatlar ve Mevzuat Düzenlemeleri” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: