Mermer Artıkları Değerlendirme Projesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Burdur Valiliği tarafından düzenlenen “Mermer Artıkları Değerlendirme Projesi İstişare Toplantısı” 2 Nisan 2021 tarihinde Burdur İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılışında konuşan Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, mermerin hem yurt içi hem de yurt dışı pazar payı bakımından ülke ekonomisine direkt katkı sağladığı, Burdur’un üretim yapan ve ürettiği mermeri tüm dünyaya ihraç eden illerin başında geldiği, her yerde ve her sektörde olduğu gibi Burdur’da da mermer sektöründeki hızlı büyüme ile mermer ocaklarının sayısının artması, plansız ve kontrolsüz faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve doğaya hızla insan elinin değmesi gibi sebeplerin doğal yaşam ortamlarının bozulmasına ve çevresel sorunlarını da beraberinde getirdiği, mermer ocaklarında çok ciddi miktarda pasa oluştuğundan bu mermer artık malzemelerin tekrar değerlendirilerek hem ülke ekonomisine kazandırılması hem de çevre kirliliğinin önlenmesi gerektiğini ifade etti.
Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü eski Doğal Taş Dairesi Başkanı, MTA Genel Müdür Yardımcısı Sayın Abdülkerim Aydındağ toplantıda yaptığı konuşmada; Burdur’da sadece 2004-2019 yılları arasında ortalama %5 verimle üretim gerçekleştiği kabul edildiğinde toplam 30,288,940 ton doğal üretimine karşılık 575,489,851 ton artık ortaya çıktığı, artıkların ekonomiye kazandırılması aşamasında ilk olarak büyük boyutların kesilip parlatılarak ebatlanabilecek olanların mermer olarak değerlendirilmesi, daha küçük boyutta olanların mobil konkasör tesisinin kurularak doğal taş artıklarının boyutlarına ve özelliklerine göre sınıflandırılması, mobil veya yerleşik konkasör tesisiyle boyutlandırılan artıkların ekonomiye kazandırılması için 18 değişik sektöre ulaşılarak istişareler yapılması gerektiğini belirtti.
Toplantıya Vali Yardımcısı Sayın Sedat Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Sayın Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Sayın J. Alb. Hakan Başaklıgil, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Murat Akbıyık, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Metalik Madenler Dairesi Başkanı Sayın Mustafa Yıldız, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Oğuz Gürsoy Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy,  DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Yunus Emre Akalın, Burdur Doğaltaş Madenciler Mermer Makine Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Nasuh Ekinci ve Burdur Mermerciler ve Madenciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Hakkı Arslan, ilçe ve belde belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, mühendisler, maden sektörü firma sahipleri ve temsilcileri katıldı.
Toplantının ardından arazi çalışmaları kapsamında bölgedeki mermer ve hammadde ocaklarında yapılan rehabilitasyon çalışmaları incelendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: