Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının himayelerinde düzenlenen 12. Enerji Zirvesi, 21-22 Kasım 2022 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirildi.

Zirvede bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, dünyanın tedarik ve enerji sıkıntısı çektiği bir dönemde Türkiye'nin diğer ülkelerden pozitif yönde ayrıştığını, Türkiye'nin altyapısı ve gaz piyasalarıyla doğal gaz merkezi olmak için tüm enstrümanlara sahip olduğunu vurgulayan Sayın DÖNMEZ, şunları kaydetti:

"TANAP ve Türk Akım gibi dev projeleri çok kısa zamanda devreye alabilecek teknik yeterliliğe ve işletme kapasitesine sahibiz. Karadeniz gazıyla birlikte yerli gazımız da bu sürece dahil olunca elimiz daha da güçlenecek. Mevcut hatlarımızın kapasitesini artırmak ve yeni kaynak ülke ve güzergah çeşitlendirmesi yapmak için yoğun bir enerji diplomasisi yürütüyoruz. Orta Doğu, Orta Asya ve Akdeniz'den gelecek yeni doğal gaz boru hatları ve ülkelerle ortaklaşa hidrokarbon arama ve sondaj işbirlikleri için görüşmeler yaptık. Yeni hatların ve yeni kaynakların en ekonomik rotasının Türkiye olması, sahip olduğumuz altyapının daha da gelişmeye müsait bir potansiyeli olduğunu gösteriyor."

Sayın DÖNMEZ, yerli gaz çalışmalarıyla ilgili şöyle konuştu:

"Karadeniz'de keşfettiğimiz doğal gazı karaya çıkaracağımız ilk nokta olan Filyos'ta şu an insanüstü bir gayretle çalışmalarımızı 7/24 esasına göre sürdürüyoruz. Cuma sahadaydım. Çalışmaları bizzat yerinde inceledim. Bütün çalışmalarımız planlanan takvime uygun bir şekilde ilerliyor. Derin deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru hattının serim işlemini tamamladık. Test ve devreye alma işlemleri devam ediyor. Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'ndeki çalışmalarımızı da yüzde 80 oranında tamamladık. Deniz tabanından gelecek gazı burada işleyecek, ayrıştıracak, ulusal doğal gaz iletim sistemimize aktaracağız."

Enerji teknolojilerinin gelişmesi için kamu tarafında yoğun gayret gösterildiğini belirten Sayın DÖNMEZ, son dönemde hidrojenle ilgili yürütülen AR-GE faaliyetlerinin artık somut çıktılara dönmek üzere olduğunu dile getirdi.

MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sami SARIYILDIZ, zirvenin ilk günü düzenlenen ve TPAO Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet TÜRKSOY ile PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ayşe CESUR'un da yer aldığı "Arama Üretim Oturumuna" katıldı. Sayın SARIYILDIZ,  oturumda "Türkiye'de Arama ve Üretim Faaliyetleri" konulu bir sunum yaptı.

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2022