14. Hidrokarbon Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı 22 Aralık 2022 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, son 20 yılda yeni keşiflerle birlikte 354 milyon varil ham petrol ve yaklaşık 12 milyar metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirildiğini, bu üretimin bugünün fiyatları baz alındığında 28,3 milyar dolarlık yerli ham petrol üretimi, 13 milyar dolarlık yerli gaz üretimine karşılık geldiğini belirtti.

Cumhuriyet tarihi boyunca üretilen 16,5 milyar metreküplük gazın 33 katının sadece Karadeniz'deki tek keşifle yakalandığını kaydeden Sayın DÖNMEZ, "İnşallah Karadeniz'de yeni kuyular açmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Daha önce de dediğimiz gibi arkası gelecek, bizi izlemeye devam edin." diye konuştu.

Son 20 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 15 milyar dolar yatırım yapıldığını, bu yatırımların yüzde 63'ünün Türkiye Petrolleri, yüzde 37'sinin ise özel sektör ve yabancı yatırımcılar tarafından yapıldığını aktaran Sayın DÖNMEZ, "2022 yılı itibarıyla 30'u yerli, 10'u yabancı toplam 40 şirket arama-üretim faaliyetlerini hali hazırda devam ettiriyor." diye konuştu.

2022 yılında bugüne kadar 349'u arama, 156'sı işletme ruhsatı olmak üzere toplam 505 petrol ruhsatında faaliyetlerin devam ettiğini belirten Sayın DÖNMEZ, "Bu son 5 yılda ulaştığımız en yüksek sayı oldu. Bir yandan sektör kazandıkça bu devlet hissesi gelirlerine de yansıyor. Devlet hissesi gelirlerinde de 2022 yılı 10 aylık dönemde yaklaşık 5 milyar lira gelir elde ederek bugüne kadarki en yüksek meblağa ulaştık." dedi.

Toplantıya Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sami SARIYILDIZ, Petrol Üretim Arama ve Ruhsatlandırma Dairesi Başkanı Sayın Gökhan KARAN ile Başkanlık teknik personeli de katıldı.

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2023