Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, 18 Aralık 2021 günü Burdur'da gerçekleştirilen bir törenle Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) Maden Rehabilitasyon Alanı'nda fidan dikti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şeref KALAYCI ve MAPEG Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ'in de katıldığı törenin açılışında konuşan Sayın Dönmez, salgın koşullarına rağmen madenciliğin mevcut üretim rakamlarını ve pazarları koruduğuna değinerek bu yılın ilk 11 ayında 5 milyar doların üzerinde maden ihracatı gerçekleştirildiğini, yıl sonu hedeflerinin ise 6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak olduğunu belirtti.

Madenciliğin ekonomik büyümenin, gelişmenin, teknolojinin ve pek çok sektörün altyapısını oluşturduğuna işaret eden Sayın Dönmez, "Madencilikte hiçbir zaman taviz vermediğimiz iki kırmızı çizgimiz var; iş sağlığı, güvenliği ve çevre. Maden sahalarımızın denetimlerini az riskli, riskli ve çok riskli olmak üzere 3 sınıfa ayırdık. Az riskli gruptaki madenlerimizi yılda en az bir, riskli grupta yer alan madenlerimizi yılda en az iki ve çok riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda en az dört kez denetliyoruz." dedi.

Güvenli ve insan odaklı madenciliğin bir iş kültürü haline gelmesi için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirdiklerini belirten Sayın Dönmez şunları kaydetti:

"Üretimi tamamlanan maden sahalarının rehabilitasyonunu da hızla tamamlayarak yeniden doğaya kazandırıyoruz. Birileri madenciliği doğa karşıtı bir iş kolu gibi gösterse de aslında madencilik gerek işletme esnasında gerekse de üretim sonrası hem kazanan hem kazandıran bir iş kolu. İşletme esnasında madencilik sektörümüz, işletme sonrasında ise sahanın tarımsal üretime devam etmesiyle üreticilerimiz kazanıyor. İki yönü bir kazan-kazan durumu söz konusu burada. Bugün MASİS'in açılışını gerçekleştireceğimiz rehabilitasyon sahası da bunun en güzel örneklerinden biri. Üretimi tamamlanan sahamızda tıbbi aromatik bitkiler başta olmak üzere toplamda 246 bin metrekarelik bir alan ağaçlandırıldı. Bölgemiz 60 bin lavanta, 5 bin biberiye, 7 bin 500 badem ve 5 ton sedir karpeli ve deve dikeniyle yeniden yeşillendirildi."

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2022